Slovensko 6. februára 2017 (HSP/Foto: TASR – Michal Svítok)

Ešte v októbri minulého roka zvolal podnikateľ Marián Kočner tlačovú besedu, na ktorej informoval nemilo prekvapených mainstreamových novinárov o tom, že slúžia politikom a nie občanom. Dnes v súvislosti s tým minister vnútra Robert Kaliňák adresoval tvrdé slová novinárke Denníka N Monike Tódovej.

Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Kočner totiž poukázal na web Lipšicovestado.sk, na ktorom sa nachádzala komunikácia novinárov so súčasným poslancom NR Gáborom Grendelom a bývalým poslancom Danielom Lipšicom. Lipšic, ktorý je bývalým ministrom vnútra, sa počas minulého roka vzdal poslaneckého mandátu s dôvodu autonehody, ktorú spôsobil a zomrel pri nej chodec. Stránka bola po niekoľkých dňoch zrušená.

Počas októbrovej tlačovej besedy Kočner najskôr spomenul novinárku z Denníka N Moniku Tódovú (zároveň bývalú novinárku denníka SME), v súvislosti s publikovaním informácií o jeho kauze, ktoré mohla vedieť jedine z vyšetrovacieho spisu a vyjadril podozrenie, že tieto informácie jej dodal Daniel Lipšic, čím sa dopustil trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Bývalý novinár Peter Tóth novinársku kauzu zhodnotil nasledovne: „Vzhľadom na uvedené však mnohí novinári poskytli zjednodušený obraz reality. Tlačovku zvolal Kočner, ten z mafiánskych zoznamov; ten, čo má byt v Bonaparte; ten, čo s Bašternákom staval Five Stars Residence; ten, čo mal kamaráta Trnku. A to boli zástupné dôvody, pre ktoré pred čitateľmi, poslucháčmi a divákmi zamlčali, z akých skutkov sú obvinení dvaja politici a čo všetko odhaľuje stránka, na ktorej sú zachytené e-maily a SMS Gábora Grendela s viacerými novinármi; za všetkých spomeňme Moniku Tódovú, Mareka Vagoviča, Lukáša Dika, Zuzanu Petkovú alebo Tibora Mattyasovského” (viac TU).

Vzniknutý problém riešila čiastočne len verejnoprávna televízia RTVS, ktorej generálny riaditeľ Václav Mika zriadil špeciálnu vyšetrovaciu komisiu, ktorá prešetruje, či v spochybňovanom období mohlo dôjsť k zásahu do spravodajstva, porušeniu zákona o RTVS alebo štatútu programových pracovníkov. Šéf spravodajstva Lukáš Diko sa dočasne vzdal svojej funkcie (informovali sme TU). Ostatné médiá, ktorých novinári boli na zozname, hrali tri opice – nič nevidím, nič nepočuje, nič nepoviem.

Počas dnešnej tlačovej besedy, kedy minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vyhodnotil výsledky a bezpečnostnú situáciu za rok 2016 svoje otázky položila aj novinárka Tódová. Po jej otázkach týkajúcich sa boja proti korupcii, pokračovania vyšetrovania kauzy Baštrnák a vyšetrovania kauzy Kompa však Kaliňák prišiel s tvrdým stanoviskom a označil Denník N za reprezentanta politickej strany.

„Pani redaktorka už je dobrým zvykom, že Denník N vždy zavádza a on si vytvorí tú svoju stránku. Je to vlastne politický denník opozičnej strany, čo predstavujú aj smsky, ktoré si pravidelne s predstaviteľmi tejto strany píšete. Takže budeme s vami hovoriť ako s reprezentantom politickej strany,“ vysvetlil novinárke Kaliňák.