Sacramento 5. apríla 2017 (HSP/rt/Foto: TASR/AP-Darko Bandic)

Kalifornský senát schválil v pomere 27:12 kontroverzný návrh zákona 54 (SB54 – “California Values Act”) a po prijatí parlamentom sa môže vyhlásiť za zákon, že Kalifornia sa stáva ochranným štátom (azylom) pre nelegálnych prisťahovalcov

Ilustračné foto

SB54 spolu s ďalšími dvoma imigračnými návrhmi zákona, “sú odmietnutím Trumpovho falošného aj cynického ponímania neregulárnych obyvateľov ako nezákonné komunity,” vyjadril sa vodca senátorov Kevin de León.

Politika Bieleho domu je však iná. Minister spravodlivosti USA Jeff Sessions oznámil žalobu na azylové mestá s tým, že štáty a miestne jurisdikcie musia preukázať zhodu s imigračnými zákonmi, aby mohli mať nárok na granty za 4,1 miliardy USD, lebo v inom prípade sa im suma spätne odníme. Seattle už aj zažaloval federálnu vládu z protiústavného konania.

Trump tvrdí, že azylové mestá sú “plemenom zločinu”, no Kalifornská univerzita, Riverside a Highline College zistili, že neexistuje žiadny dôkaz vyššej miere kriminality v nich.

V pondelok senát tiež schválil v pomere hlasov 28:11 návrh zákona SB6, ktorým by sa vytvoril fond pre prisťahovalcov v sume 12 miliónov USD, a jednomyseľne schválil SB31, ktorý zakazuje štátnym a miestnym agentúram informovať federálne agentúry o náboženskej príslušnosti rezidentov v rámci údajov na zostavenie databázy pre výkon práva alebo imigrácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.