Kalifornia 23. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Štyri roky po tom, ako Kalifornia prijala zákon, ktorý zaväzuje pro-life kliniky, aby podporili umelé ukončenie tehotenstva, je tento štát nútený k reštitúcii. Informácie priniesol portál cbn

Ilustračné foto

Zákon o reprodukčných právach, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2015, nútil medicínske pracoviská, aby podsúvali klientom možnosti potratov financovaných daňovými poplatníkmi.
Znenie pre klientov bolo  nasledovné:
“Kalifornia má verejné programy, ktoré poskytujú okamžitý bezplatný alebo lacný prístup ku komplexným službám plánovania rodiny (vrátane všetkých antikoncepčných metód schválených FDA), prenatálnu starostlivosť a potrat pre oprávnené ženy. Ak chcete zistiť, či máte nárok, obráťte sa na krajský úrad sociálnych služieb na [vložte telefónne číslo].”
Nedodržanie tejto požiadavky vyústilo do pokuty vo výške 500 USD za prvé porušenie a 1 000 USD za každé ďalšie porušenie.
Tehotenské strediská vzniesli svoje sťažnosti najvyššiemu súdu USA, schválenie zákona totiž bolo jednoznačným porušením prvého dodatku k právu na slobodu prejavu a náboženstva. Možnosti potratov museli totiž klientkam podsúvať bez ohľadu na ich postoj k tomu.
Najvyšší súd dal sťažnosti zapravdu:
“Licencované strediská nemožno použiť na podsúvanie nejakých správ. Predmetný zákon FACT neoprávnene zaťažuje chránenú reč a nie je to ani v súlade s informačnými záujmami štátu.”
Federálny sudca nariadil Kalifornii zaplatiť trom centrám pomoci v tehotenstve a konzervatívnej právnickej firme 399 000 dolárov.
Mat Staver, zakladateľ a predseda Rady pre slobodu, toto nariadenie súdu schvaľuje: “Pro-Life centrá pre tehotné ženy už viac nebudú nútené podsúvať ženám to, čo je v rozpore s ich poslaním, ktoré spočíva v ochrane života detí a žien. Pro-Life centrá predsa nemôžu byť nútené podporovať genocídu ľudí.”
Táto správa prišla v čase, keď pro-life centrá sa dožadujú svojho práva na slobodu prejavu, ktoré je zamerané na oblasť informovania o tom, čo potrat obnáša, informuje Pregnancy Help News. Napríklad v Connecticute zákonodarcovia prijali návrh zákona, ktorý chce zakázať centrám zameraným na podporu života, aby propagovali svoje služby spôsobom, ktorý štát považuje za “falošný, zavádzajúci alebo klamlivý”, čím sa ľahko zbavili odporcov potratu.
Jor-El Godsey, prezident spoločnosti Heartbeat International, globálnej siete ktorá pomáha 2,600 organizáciám, tvrdí, že potratová činnosť nielen ubližuje ženám – ale aj daňovým poplatníkom.
“Potraty prinášajú daňovým poplatníkom mimoriadne výdavky, a to len preto, aby boli ženám odopierané presné informácie o ich možnostiach,” povedal. Ak skutočne veria vo “voľbu”, počúvnu nariadenie súdu a nechajú tehotenské centrá slúžiť ženám a ich nenarodeným deťom, ktoré sú v rozpore s ich hlboko zakorenenými presvedčeniami. ”
Americké pro-life kliniky sú pre ženy skutočným prínosom, pretože poskytujú veľmi potrebné bezplatné služby, ako sú ultrazvukové kontroly, materiálne zdroje a hodiny rodičovstva, a pritom ušetria ľuďom milióny dolárov ročne.
 
Príspevok Kalifornia dostala pokutu vo výške 399 tisíc dolárov za pokus o vnútenie potratov pre Pro-life kliniky zobrazený najskôr Hlavné správy.