Praha 20. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Už druhý deň čakajú českí novinári pred bránou väznice v Rýnoviciach na prepustenie dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, odsúdeného na doživotie.
Portrét dvojnásobného nájomného vraha Jiřího Kajínka /na archívnej snímke z roku 1998

Prezident Miloš Zeman sa mu totiž rozhodol udeliť milosť, ktorú mu má do zámku Lány formálne doručiť ešte dnes vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář. Informoval o tom spravodajský portál Tn.cz českej televízie Nova.
Mynář oficiálne donesie prezidentovi do Lánov dokument, ktorý dostane Kajínka z väzenia. Českej televízii (ČT) to oznámil samotný Mynář. Nie je však jasné, kedy prezident milosť podpíše.
Hneď ako Zeman milosť schváli podpisom, originál doručia ministerstvu spravodlivosti, ktoré má na starosti ďalší postup a ďalšie kroky.
Ministerstvo musí napríklad upovedomiť súd, v ktorého obvode sa väznica nachádza. Rýnovice sú mestská časť Jablonca nad Nisou, v Libereckom kraji na severe Čiech.
Predseda tohto súdu potom okamžite oznámi udelenie milosti väzňovi.
Nasleduje štandardný, približne dvojhodinový proces prepúšťania – väzeň absolvuje pohovor so sociálnym pracovníkom a lekársku kontrolu a vyzdvihne si osobné veci zo skladu. Potom už môže vyjsť bránou na slobodu.
Novinári si čakanie pred väznicou krátia grilovaním, hraním kariet alebo petangom; niektorí tam nocujú v karavanoch, uviedol dnes portál Tn.cz.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.