Pretória 26. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- DHA-Depo Photos via AP)

Sálih Bašír, bývalý pokladník a osobný tajomník líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, bol vážne zranený, keď neznámi páchatelia ostreľovali jeho auto, ktorým sa presúval na letisko v juhoafrickom Johannesburgu
Na snímke horiace autá po výbuchu bomby v aute pred budovou súdu v tureckom Izmire

Incident sa odohral ešte minulý piatok. Bašír bol vážne zranený, ale podľa svojho advokáta by sa mal vystrábiť.
Rozhlasová stanica RFI v pondelok upozornila, že k incidentu došlo za znepokojujúcich okolností. Bašír by mal totiž vypovedať v kauze financovania predvolebnej kampane exprezidenta Nicolasa Sarkozyho z roku 2007.
Identita útočníkov nie je známa. Zatiaľ nie je jasné, či šlo o “banálnu” agresiu alebo naplánovaný atentát súvisiaci s ďalšími prípadmi, do ktorých vývoja by 71-ročný Bašír svojím svedectvom mohol zasiahnuť.
Bašír žije v exile v Južnej Afrike už asi päť rokov. Ešte stále je naňho vydaný medzinárodný zatykač, a to v súvislosti s vyšetrovaním podozrení, že Sarkozyho predvolebná kampaň bola financovaná aj Líbyou.
Ako dodala stanica RFI, ide o veľmi citlivý prípad: jeden zo svedkov v ňom už zmizol. Ide o Šukrího Ghaníma, bývalého líbyjského ministra ropného priemyslu, ktorého telo sa v roku 2012 našlo vo Viedni v Dunaji.
Vlani v apríli, keď do Južnej Afriky v rámci vyšetrovania kauzy Sarkozy dorazila skupina francúzskych vyšetrovateľov, Bašír využil svoje právo nevypovedať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.