Varšava 12. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski vyslovil dnes želanie, aby v centre metropoly Varšava stál impozantný pamätník venovaný jeho bratovi, dvojčaťu Lechovi, bývalému prezidentovi, ktorý pred siedmimi rokmi zahynul pri páde vládneho špeciálu.

Poľská premiérka Beta Szydlová (vľavo) a líder opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski počas siedmeho výročia leteckej tragédie pri Smolensku, pri ktorej zahynul jeho brat a bývalý poľský prezident Lech Kaczyňski s manželkou Mariou a ďalšími 94 členmi poľskej delegácie

Stavba pamätníka je už dlhšie predmetom sporu medzi vládnou stranou a varšavskými úradmi, v ktorých má silné zastúpenie opozícia. Odporcovia monumentu tvrdia, že na počesť zosnulého prezidenta už toho bolo urobené dosť – dostal napríklad aj pamätnú plaketu pred prezidentským palácom. Domnievajú sa tiež, že správny čas na postavenie takého pomníka bol bezprostredne po tragédii a nie až teraz.

Jaroslaw Kaczyňski, ktorý je najvplyvnejším poľským politikom, dnes však umelcov vyzval na to, aby vytvorili projekty pamätníka venovaného Lechovi, ktorý by podľa jeho slov mal stáť pred prezidentským palácom už na budúci rok.

Nehodu z roku 2010 opísal predseda PiS ako najväčšiu poľskú tragédiu od druhej svetovej vojny a trval na tom, že jeho brat Lech si vo Varšave zaslúži rovnaký pamätník, ako hociktorá iná významná postava nedávnej histórie.

Inkriminované lietadlo sa 10. apríla 2010 zrútilo pri pokuse o pristátie na ruskom letisku Smolensk-Severnyj. Na palube sa nachádzalo 96 ľudí: 88 cestujúcich a osem členov posádky.

Haváriu lietadla nikto neprežil. Poľsko vtedy okrem hlavy štátu prišlo aj o prakticky celé najvyššie velenie armády, keďže zahynul náčelník generálneho štábu a velitelia pozemných, leteckých, špeciálnych i námorných síl.

Delegácia na čele s prezidentom Kaczyňským vtedy letela na spomienkové podujatia do Katyne, kde si chceli uctiť pamiatku 20.000 poľských vojakov a dôstojníkov, popravených v Katynskom lese v roku 1940 sovietskymi bezpečnostnými orgánmi.