Varšava 2. septembra 2018 (SITA/AP/Foto: TASR/AP- Czarek Sokolowski)
 
Líder poľskej konzervatívnej vládnej strany Právo a Spravodlivosť, ktorej rozhodnutia vyvolali viaceré spory s lídrami Európskej únie (EÚ), sa v nedeľu vyjadril, že chce, aby krajina ostala v únii, aby sa mohla “v každom ohľade” vyrovnať západoeurópskych krajinám

Na snímke vodca poľskej vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski

Jaroslaw Kaczynski to povedal pri príležitosti začiatku kampane pred októbrovými regionálnymi voľbami, ktorými chce strana upevniť svoju moc v krajine. “Poliaci chcú byť v Európskej únii, pretože to je najkratšia cesta ako na európsku úroveň zvýšiť príjmy a tiež životnú úroveň,” skonštatoval.
Členstvo v únii, kam Poľsko patrí od roku 2004, podľa neho krajine prospieva po ekonomickej stránke a cieľom jeho strany je, aby “to bolo v Poľsku do 15 až 20 rokov rovnaké, ako na západ od našich hraníc, v každom ohľade”.
Bývalý poľský prezident Lech Walesa, ktorý získal za prácu v prospech demokracie Nobelovu cenu mieru, sa, naopak, v nedeľu na protivládnom stretnutí vyjadril, že vláda Práva a Spravodlivosti je “nešťastie”, ktoré poškodzuje záujmy Poľska, a musí skončiť. Poliaci by podľa neho mali starostlivo sledovať voľby a hlasovať, aby “získali naspäť slobodné a demokratické Poľsko”, v ktorom budú súdna, legislatívna a výkonná moc rozdelené.
 
Príspevok Kaczynski chce, aby sa Poľsko vyrovnalo západoeurópskym krajinám zobrazený najskôr Hlavné správy.