USA zachovávajú svoju prítomnost v Afganistane, aby ovplyvňovali susedné krajiny a regionálnych konkurentov – Rusko, Irán a Čínu, prehlásil v interview pre Sputnik zmocnenec prezidenta RF a riaditeľ Druhého departementu pre Áziu MZV RF Zamir Kabulov

Ilustračné foto

“Podľa nášho názoru sa nachádzajú Američania v Afganistane predovšetkým s cieľom kontroly a vplyvu na politické procesy v susedných krajinách a tiež demonštrácie sily svojím regionálnym konkurentom, predevšetkým Číne, Rusku a Iránu. Je jasne vidieť snahu Washingtonu docieliť destabilizáciu Strednej Ázie a jej prenesenie do Ruska s tým, aby potom vystúpil ako jediný ochranca pred potenciálnymi a novovznikajúcimi hrozbami v tomto regióne,” povedal Kabulov.

Podľa jeho slov sa u Ruska nahromadilo mnoho otázok k USA.”Ešte vždy nemôžu vo Washingtone pochopiť, že neexistuje žiadne čisto vojenské riešenie afganského konfliktu a že zvíťaziť nad Talibancami silovými metódami sa nepodarí… V novej stratégii pre Afganistan sa dáva prednosť silovému nátlaku na ozbrojenú opozíciu, čo svedčí fakticky o pokračovaní v politike predchádzajúcej administratívy, ktorá mala za následok eskaláciu ozbrojeného konfliktu,” povedal Kabulov.
„My a krajiny susediace s Afganistanem máme otázky o termínoch, parametroch a skutočných cieľoch dalšej americkej vojenské prítomnosti v Afganskej islamskej republike. Nedostatok priezračnosti a ohľadu na zájmy susedných štátov vyvoláva vážnu nespokojnosť a vedie k strate dôvery k rokovaniu s touto krajinou v regióne,” dodal vysokopostavený ruský diplomat.