Moskva 7. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)

K zodpovednosti za zostrelenie ruského vojenského lietadla v Sýrii sa prihlásila skupina Džajš al-Islám (Armáda islamu), koalícia islamistických a salafistických frakcií bojujúcich proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Skupina svoje vyhlásenie zverejnila v stredajšom vydaní denníka ad-Dijar, ktorý vychádza v Libanone.
Ilustračné foto

Podľa ruského ministerstva obrany zahynulo pri zrútení lietadla typu An-26 v utorok 39 osôb vrátane šiestich členov posádky a jedného generálmajora. Stroj v danej chvíli pristával na ruskej leteckej základni pri sýrskom pobrežnom meste Lázikíja. Rezort príčinu tejto tragédie pôvodne pripísal technickej poruche lietadla a oznámil, že streľbe nič nenasvedčuje.
Džajš al-Islám je jednou z hlavných povstaleckých skupín, ktorá bojuje v enkláve východná Ghúta neďaleko sýrskeho hlavného mesta Damask, kde pri ofenzíve vládnych síl a ich spojencov prišli počas uplynulého mesiaca o život stovky ľudí. Rusko poskytuje Sýrii kľúčovú pomoc v boji proti povstalcom, ktorých Damask pravidelne označuje za teroristov.
Moskva pomohla Asadovej vláde zvrátiť vývoj konfliktu v Sýrii, ktorý vypukol v roku 2011, vo svoj prospech. V septembri 2015 tu spustila leteckú kampaň a následne posilnila aj svoju vojenskú prítomnosť na zemi. Stanica Slobodná Európa pripomína, že Rusko do utorkového leteckého incidentu prišlo v Sýrii o vyše 40 svojich vojakov a deväť vojenských lietadiel či vrtuľníkov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.