Svet 12. januára 2017 (HSP/rt/Foto:screenshot z YouTube)

Asteroid 2017 AG13 veľký 11 až 34 metrov, čo je v porovnaní zhruba 10 afrických slonov, sa v pondelok ráno 9. januára 2017 priblížil k Zemi pozoruhodne na polovicu vzdialenosti Mesiaca

Na snímke znázornený asteroid 2013 TX68Na snímke znázornený asteroid 2013 TX68

Ako prví ho v sobotu zaznamenali vo výskumnom centre Catalina Sky Survey na Arizonskej univerzite. Podľa Slooh Observatory sa pohyboval asi 10 míľ za sekundu, takže je ťažké zachytiť ho ďalekohľadom. “Pohybuje sa veľmi rýchlo, veľmi blízko k nám,” vraví astronóm Eric Edelman počas živého vysielania.

Objekt s “obzvlášť eliptickou obežnou dráhou” prechádza cez obežné dráhy Venuše a Zeme. Ak “dobrý kus z neho prejde cez zemskú hornú atmosféru v blízkosti obývanej oblasti, môže spôsobiť škody, aké sme videli v roku 2013,” hlásila technologická webová stránka CNET.

Vo februári 2013 vybuchol 20 metrov široký meteorit v stratosfére, čo otriaslo ruským južným Uralom a hlavne mestom Čeljabinsk. NASA hlásila, že tlaková vlna sa rovnala sile 500-kilotonovej výbušniny.

Blízko Zeme sa podľa NASA nachádza objavených celkom 15 451 vesmírnych objektov a zhruba 1 766 bolo klasifikovaných ako potenciálne nebezpečné asteroidy (PHA). 875 z nich sú planétky s priemerom približne jedného kilometra a viac.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.