Kábul 16. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)
 
Teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k zodpovednosti za stredajší samovražedný útok v šiitskej štvrti afganskej metropoly Kábul, ktorý si vyžiadal najmenej 34 obetí. Informuje o tom agentúra AP.

Ilustračné foto

Správa bola vo štvrtok zverejnená tlačovou agentúrou Amák, napojenou na IS. Útok podľa nej vykonal “brat hľadajúci mučeníctvo Abdal Raúf Chorásání”.
Afganská odnož IS je známa ako “Islamský štát v provincii Chorásán”. Ide o starobylý názov pre územie zahŕňajúce časť súčasného Iránu, Afganistanu a Strednej Ázie.
Protirečivé informácie prichádzali medzitým v súvislosti so stredajším samovražedným atentátom, ku ktorému došlo v šiitskej štvrti Kábulu. Jeho terčom sa stali účastníci vzdelávacieho kurzu, ktorí sa pripravovali na skúšky na vysoké školy. Väčšinu obetí tvorili deti vo veku od 16 do 18 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva v stredu hovorilo o 48 obetiach a 67 zranených, vo štvrtok znížili počet mŕtvych na 35 a počet zranených na 58. Zástupcovia miestnych obyvateľov však hovorili až o 65 obetiach a 75 zranených, pričom 5-15 ďalších osôb bolo nezvestných.
Rozdielna bilancia podľa miestnych obyvateľov mohla nastať z toho dôvodu, že mnohé rodiny si zrejme telá svojich detí vzali domov. Afganské ministerstvo zdravotníctva predtým argumentovalo tým, že nemocnice boli v čase krátko po útoku preťažené.
Islamský štát vo vyhlásení hovoril až o 200 obetiach a zranených.
 
Príspevok K útoku v šiitskej štvrti Kábulu sa prihlásil Islamský štát zobrazený najskôr Hlavné správy.