Kábul 25. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Massoud Hossaini)

Extrémistická skupina Islamský štát (IS) sa prihlásila k dnešnému útoku na mešitu so šiitskými veriacimi v afganskej metropole Kábul, pri ktorom zomrelo alebo utrpelo zranenia najmenej 20 osôb.
Na snímke mladík v šoku po útoku, ktorého bol svedkom

Útok v severnej časti mesta sa začal v čase popoludňajších modlitieb, keď bola mešita plná veriacich. Areál obkľúčili bezpečnostné zložky a operácia na mieste stále pokračuje.
Na dvojposchodovú budovu zaútočili zrejme traja ozbrojenci, z ktorých sa najskôr jeden odpálil pred vchodom, pričom zabil strážcu mešity. Po vstupe teroristov do objektu boli počuť ešte dve explózie a streľbu.
“Spoločne s ženami a deťmi bolo zabitých 14 civilistov,” povedal pre agentúru DPA hovorca afganského ministerstva vnútra. Presný počet civilných obetí sa ešte nevie.
Bezpečnostné zložky hlásia dvoch mŕtvych a osem zranených. IS prostredníctvom vyhlásenia zverejneného na stránke spriaznenej tlačovej agentúry Amák oznámil, že útok spáchali dvaja “mučeníci”. Ďalšie podrobnosti teroristi neposkytli.
Agentúry DPA a AP informovali o niekoľkých ozbrojencoch útočiacich na mešitu. Okrem strážnika je medzi obeťami aj duchovný, ktorý viedol modlitby. Príslušníci bezpečnostných zložiek areál mešity obkľúčili, nechceli však hneď zasiahnuť a vojsť dnu, aby nedošlo k prípadným ďalším stratám na životoch.
Útok si vyžiadal najmenej 20 mŕtvych. Vážne zranených je minimálne 50 ďalších osôb. Oznámil to predstaviteľ afganského ministerstva pre verejné zdravotníctvo. Medzi obeťami a zranenými je mnoho detí. Bilancia tejto tragédie nie je konečná, pretože mnoho zranených je v kritickom stave.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.