Islamabad 4. februára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)

Pakistanský Taliban sa v nedeľu prihlásil k zodpovednosti za sobotný samovražedný útok v údolí Svát, pri ktorom bolo zabitých 11 vojakov a 13 ďalších utrpelo zranenia. Informuje o tom agentúra AP
Ilustračné foto

Oficiálne miesta uviedli, že v uvedenej oblasti – ktorú svojho času ovládali islamisti – išlo o prvý takýto útok po troch rokoch. Údolie Svát leží na pakistanskom severozápade.
Vo vyhlásení zaslanom médiám extrémistická organizácia Islamský štát píše, že útok vykonal z vlastnej iniciatívy samovražedný atentátnik, ktorý sa tak chcel pomstiť za smrť svojich spolubojovníkov. Militant sa odpálil v blízkosti skladiska, ktoré vojaci využívajú na športovanie.
Údolie Svát, o ktorom sa hovorí aj ako o “pakistanskom Švajčiarsku”, ovládali islamistickí povstalci od roku 2007 do roku 2009, keď ich odtiaľ mohutnou ofenzívou vyhnali vládne sily.
Súčasťou vládnej operácie bola vtedy aj evakuácia približne dvoch miliónov ľudí, ktorí sa neskôr mohli vrátiť do svojich domovov. Úrady sa domnievajú, že militanti, ktorí zo Svátu a priľahlých lokalít utiekli, operujú teraz z provincie Kúnar v susednom Afganistane.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.