San Diego 15. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP File)
 
Americkí vojaci a pohraničníci rozšírili ostnatý drôt a postavili barikády na mieste cezhraničného vstupu blízko San Diega v Kalifornii, keď prvé skupiny migrantov dorazili na americko-mexickú hranicu

Ilustračné foto

Približne 350 migrantov došlo v skorých ranných hodinách v utorok na deviatich autobusoch do mexického pohraničného mesta Tijuana a pripojili sa k počiatočnej malej skupine okolo 85 ľudí. Preto v očakávaní možných konfliktov na hraniciach začali americkí vojaci posilňovať svoje pozície.

Úrad USA pre colnú správu a ochranu hraníc (CBP) hlásil “inštalovanie drôtov a bariér, barikád a oplotenia”.
Pete Flores, riaditeľ pre terénne operácie v San Diegu, uviedol: “CBP sa pripravovala a bude sa naďalej pripravovať na potenciálny príchod tisícov ľudí, ktorí migrujú v karaváne smerujúcej na hranice Spojených štátov. Tieto prípravy zahŕňajú tréningové cvičenia, nasadenie ďalšieho personálu CBP a partnerstvo s americkou armádou na vytvrdzovanie našich vstupných prístavov a hraničnej oblasti medzi týmito legálnymi prechodmi do USA.”

Podľa spravodajstva RT, počas uplynulých týždňov sa v rámci operácie Faithful Patriot kládli ploty z ostnatého drôtu a príbytky pre colníkov a pracovníkov ochrany hraníc hlavne pozdĺž pohraničia Texase, Kalifornie a Arizony. Pri zabezpečení pomáhajú okrem vojakov aj technika v podobe vojenských lietadiel, či vrtuľníkov s možnosťou nočného videnia.
V súčasnosti sa nachádza niekoľko tisíc migrantov zo stredoamerických krajín v západnej časti mexického mesta Guadalajara s cieľom dostať sa do USA. Väčšina z nich má v úmysle prejsť aj cez pobrežie Tichého oceánu, ktorá je stále asi 1500 km ďaleko.

 
Pohotovosť je už aj momentálne potrebná, pretože ako informoval denník Die Welt, približne 20 ľudí vyliezlo v utorok na hraničný plot medzi mexickou Tijuanou a kalifornským San Diegom na pobreží Tichého oceánu. Americká pohraničná stráž to síce zaregistrovala, ale nezasiahla. Po asi 20 minútach totiž zliezli znovu na mexickú stranu hranice. Iní sa len pozerali cez plot alebo sa odišli kúpať do mora.
Takzvaná karavána migrantov sa skladá z približne 5000 ľudí z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru. Počas cesty sa rozdelili na menšie skupiny. Okrem väčšiny v Guadalajare je druhá migrujúca skupina pozostávajúca z približne 1200 ľudí umiestnená na športovom štadióne v Mexico City a tretia skupina okolo 2000 ľudí smerovala na sever v južnom štáte Veracruz.
 
Príspevok K hraniciam USA sa blížia skupiny migrantov, niektorí už aj vyliezli na pohraničný plot zobrazený najskôr Hlavné správy.