Montreal 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Olivier Matthys)

Kanadský premiér Justin Trudeau podobne ako iní politickí lídri potvrdil svoju podporu jednotnému Španielsku po tom, ako parlament v Katalánsku prijal v piatok uznesenie o vyhlásení nezávislosti tohto regiónu. Informovala o tom v noci na sobotu agentúra DPA
Kanadský premiér Justin Trudeau

“Kanada uznáva jedno súdržné Španielsko,” vyjadril sa Trudeau na tlačovej konferencii blízko Motrealu v kanadskej provincii Quebec, kde sa v uplynulých rokoch takisto prejavovali snahy o nezávislosť.
“Chápeme, že práve teraz prechádzajú významnými vnútornými diskusiami, a jednoducho vyzývame, aby boli tieto diskusie vedené v súlade s právnym štátom, v súlade so španielskou ústavou, v súlade so zásadami medzinárodného práva,” povedal kanadský premiér na margo situácie v Španielsku. Vyjadril zároveň želanie, aby uvedený proces prebiehal “pokojným, nenásilným spôsobom”.
Katalánsky parlament prijal v piatok uznesenie o vyhlásení nezávislosti tohto regiónu od Španielska po tom, ako tento krok podporili obyvatelia v kontroverznom referende z 1. októbra. Senát v Madride následne schválil návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad týmto regiónom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.