Nikózia 12. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Gillieron)

Lídri siedmich južných štátov EÚ, ktorí sa zišli v pondelok na summite v španielskom Madride, okrem iného vyjadrili podporu procesu zjednotenia Cypru, pokračujúceho v Nikózii po dvojmesačnej prestávke.

Na snímke cyperský prezident Nikos Anastasiadis

“Pozorne sledujeme proces opätovného zjednotenia Cypru bez garancií, v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a acquis EÚ, a opakovane mu vyjadrujeme našu podporu,” citovala zo spoločného vyhlásenia Tlačová agentúra Cyperskej republiky.

“Opakujeme, že Cyperská republika je členom našej Únie a zostane ním aj po vyriešení (rozdelenia) a že členstvo v EÚ je najlepšou zárukou pre zjednotený Cyprus.”

Zmienka o garanciách sa vzťahuje na tzv. Garančnú zmluvu z roku 1960, na základe ktorej sa Británia, Grécko a Turecko stali ručiteľmi cyperskej nezávislosti a ktorej zrušenie v súčasnosti presadzuje Cyperská republika. Uplatnením tejto zmluvy došlo v roku 1974 k obsadeniu severného Cypru vojskami Turecka v reakcii na prevrat, ktorý uskutočnili stúpenci pripojenia ostrova ku Grécku.

Najvyšší predstavitelia Cyperskej republiky a medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky sa snažia od mája 2015 napredovať v mierových rokovaniach, ktoré vyvolávajú nádej v zjednotenie ostrova rozdeleného od intervencie Ankary na grécku a tureckú časť. Cyperskí Gréci odmietajú požiadavku menšinových Turkov, aby ich bezpečnosť aj po zjednotení zaručovala prítomnosť tureckej armády.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.