Moskva/Tbilisi 10. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Savina)

Gruzínska separatistická republika Južné Osetsko si v nedeľu zvolila nového prezidenta.

Ruské tlačové agentúry dnes s odvolaním sa na šéfku miestnej ústrednej volebnej komisie Bellu Plijevovú informovali, že predseda miestneho zákonodarného zboru Anatolij Bibilov získal takmer 58 percent hlasov voličov, pričom súčasný prezident Leonid Tibilov dostal 30 percent hlasov. Plijevová uviedla, že do dnešného popoludnia bolo spočítaných vyše 90 percent odovzdaných hlasov.

Na snímke Anatolij Bibilov so svojou rodinou počas hlasovania v prezidentských voľbách

Obaja kandidáti počas predvolebnej kampane presadzovali užšie vzťahy s Ruskom, ktoré je hlavným hospodárskym sponzorom Južného Osetska.

Bývalá sovietska republika Gruzínsko stratila kontrolu nad Južným Osetskom po separatistickej vojne v rokoch 1992-1993. Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska po päťdňovej vojne s Gruzínskom v roku 2008. Gruzínsko odmietlo nedeľňajšie voľby ako protizákonné.

Juhoosetská autonómna oblasť, skrátene Južné Osetsko, je územie na južných svahoch Kaukazu pri hraniciach s Ruskom. Južné Osetsko v roku 2008 vyhlásilo samostatný štát, ktorý uznávajú iba Rusko, Nikaragua, Venezuela a Nauru – ostatné štáty sveta ho naďalej považujú za súčasť Gruzínska, tak ako to bolo do roku 2008.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.