Manila 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zasiahlo v nedeľu filipínsky ostrov Mindanao – tu istú oblasť, ktorú postihla séria otrasov zeme v októbri tohto roka a vyžiadala si vtedy aj obete na ľudských životoch. Informuje o tom agentúra AFP na základe údajov americkej geologickej služby USGS

Ilustračné foto

Epicentrum najnovšieho zemetrasenia bolo južne od husto obývaného mesta Davao. Podľa USGS je však malá pravdepodobnosť ľudských strát či materiálnych škôd.

Takisto nehrozia ani prívalové vlny cunami, zdôraznila USGS, ktorá spočiatku pripisovala víkendovému zemetraseniu magnitúdu až 6,9.

Mindanao pocítilo v októbri tri zemetrasenia s intenzitou niečo nad 6,0 na otvorenej Richterovej stupnici. Pri tejto prírodnej pohrome zahynuli vtedy približne dve desiatky ľudí a bolo zničených alebo silne poškodených mnoho firemných budov, škôl i bytových jednotiek.

Filipíny ležia na tzv. „ohnivom kruhu“ – najaktívnejšej vulkanickej zóne Zeme, ktorá prechádza od západného pobrežia Severnej Ameriky cez Aleuty do Japonska a Indonézie až na Nový Zéland.

V posledných desaťročiach postihlo Filipínske súostrovie množstvo veľmi silných zemetrasení. Najhoršie v celých známych dejinách krajiny bolo v roku 1990, keď v turistami vyhľadávanom meste Baguio na severnom ostrove Luzon zahynulo pri otrasoch s magnitúdou 7,8 asi 1200 ľudí.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj