Soul 24. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Južná Kórea v utorok zdvojnásobila plánovanú finančnú podporu pre ekonomiku zasiahnutú šíriacim sa novým koronavírusom. Nový balík tak predstavuje 100 biliónov wonov (73,80 miliardy eur)

Ilustračné foto

Pôvodný balík pomoci, ktorý vláda oznámila v minulých dňoch, predstavoval 50 biliónov wonov a jeho súčasťou bola aj v pondelok (23. 3.) oznámená pomoc pre juhokórejské automobilky Hyundai a Kia. Nový balík zahrnuje úvery pre malé a stredné podniky či nákup firemných dlhopisov.

Súčasťou je aj program v objeme takmer 11 biliónov wonov na stabilizáciu akciových trhov. Tie totiž v dôsledku šírenia choroby COVID-19 a následných krokov vlád na zmiernenie situácie zaznamenali prepad. Kľúčový index akciovej burzy v Soule Kospi stratil od začiatku marca zhruba tretinu svojej hodnoty.

Rozhodnutie juhokórejskej vlády prišlo po tom, ako podobné kroky urobili viaceré krajiny s cieľom zmierniť dôsledky šíriaceho sa nového koronavírusu na firmy a zabrániť tak ich hroziacemu krachu. Výraznú podporu pre trhy predstavovali najmä nové kroky americkej centrálnej banky Fed. Tá v pondelok večer predstavila nový balík opatrení na podporu ekonomiky, súčasťou ktorého je neobmedzený nákup vládnych dlhopisov a pomoc pri úverovaní malých a stredných podnikov.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj