Soul 29. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-South Korea Defense Ministry via AP)

Južná Kórea v piatok oznámila, že zadržiava loď plaviacu sa pod vlajkou Hongkongu a jej posádku pre údajné porušenie sankcií Organizácie Spojených národov tým, že prečerpávala ropné produkty na severokórejské plavidlo.
Ilustračné foto

Loď Lighthouse Winmore údajne prečerpala 19. októbra približne 600 ton rafinovaných ropných produktov na severokórejskú loď v medzinárodných vodách vo Východočínskom mori po tom, ako opustila juhokórejský prístav Josu. Informoval o tom predstaviteľ juhokórejského ministerstva zahraničných vecí.
Keď sa hongkonská loď 24. novembra vrátila do prístavu Josu, vstúpili na ňu juhokórejskí colní úradníci a vypočúvali posádku. Južná Kórea oficiálne zaistila plavidlo po tom, ako Bezpečnostná rada OSN 22. decembra uvalila na Severnú Kóreu nové sankcie umožňujúce členským štátom zadržať a skontrolovať lode podozrivé z prepravy zakázaného tovaru do alebo zo Severnej Kórey, uviedol predstaviteľ rezortu diplomacie, ktorý nechcel byť menovaný.
Dodal, že 25 členov posádky zadržiavajú v Josu, ale umožnia im opustiť Južnú Kóreu po tom, ako úrady ukončia ich vyšetrovanie. Dvadsaťtri členov posádky je z Číny a dvaja z Mjanmarska. Južná Kórea plánuje oznámiť výsledky kontroly sankčnému výboru Bezpečnostnej rady OSN, uvádza agentúra AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.