Južná Kórea zachytila po jadrovom teste Severu stopy rádioaktívneho plynu

Soul 8. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ahn Young-joon)

Juhokórejská Komisia pre jadrovú bezpečnosť našla stopy rádioaktívneho plynu vo vzorkách pôdy, vzduchu a morskej vody, ktoré odobrala po víkendovej skúške jadrovej zbrane v Severnej Kórei. Podľa výsledkov analýzy, ktoré priniesli dnes agentúry Jonhap a DPA, ide o izotop xenónu s nukleónovým číslom 133, nie je však zatiaľ jasné, či tento rádionuklid naozaj pochádza z uvedenej podzemnej explózie.
Ilustračné foto

Nájdené množstvo vyjadrené koncentráciou aktivity 0,43 milibcquerelov na kubický meter by podľa expertov nemalo mať nijaký vplyv na zdravie obyvateľov Južnej Kórey vzhľadom na zvyčajnú úroveň tzv. radiačného pozadia. Uvedená inštitúcia momentálne zbiera a vyhodnocuje ďalšie vzorky v snahe určiť, odkiaľ rádioaktívne častice pochádzajú.
Častice tohto druhu sa uvoľňujú do prostredia pri jadrových výbuchoch, pričom ich analýza môže odhaliť, aká nálož bola odpálená. Severná Kórea označila nedeľňajší výbuch za skúšku vodíkovej bomby, ktorú môžu niesť medzikontinentálne balistické rakety. Išlo pritom o najväčší z celkove šiestich takýchto testov, ktoré Pchjongjang uskutočnil od roku 2006 v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.