Soul 26. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kim Hong-Ji)
 
Južná Kórea privítala obnovenie rokovaní o možnom stretnutí medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom, na ktorom by lídri oboch krajín mali prediskutovať budúcnosť vojenského jadrového programu KĽDR, uviedla agentúra AP. 

Prezident USA Donald Trump (vľavo) kráča s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom počas privítania pred ich stretnutím v Soule

Úrad juhokórejského prezidenta vydal toto vyhlásenie len niekoľko hodín po tom, čo Trump privítal zmierlivý tón reakcie KĽDR, ktorá – aj napriek jeho pôvodnému oznámeniu o zrušení plánovaného summitu – prejavila ochotu viesť rozhovory s USA.
“Vyjadrujeme našu ochotu sadnúť si so Spojenými štátmi tvárou v tvár a kedykoľvek a v akomkoľvek formáte vyriešiť problémy,” povedal severokórejský viceminister zahraničných vecí Kim Kje-gwan v reakcii na štvrtkové oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení plánovaného summitu USA-KĽDR. Dodal, že jednostranné rozhodnutie USA summit zrušiť len dokazuje, aké závažné nepriateľstvo vládne aj naďalej medzi Spojenými štátmi a KĽDR, čo podľa jeho slov svedčí o naliehavej potrebe schôdzky lídrov oboch krajín.
Trump vo štvrtok verejným listom prekvapivo oznámil, že zrušil stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-un naplánované na 12. júna v Singapure. Neskôr však uviedol, že summit s Kimom sa možno uskutoční v plánovanom termíne alebo neskôr, a to v závislosti od toho, či Severná Kórea podnikne “konštruktívne kroky”.
Predstavitelia juhokórejského Modrého domu uviedli, že budú “pozorne sledovať” ďalší vývoj situácie medzi Washingtonom a Pchjongjangom.
 
Príspevok Južná Kórea víta obnovenie rokovaní o summite USA-KĽDR zobrazený najskôr Hlavné správy.