Južná Kórea odmieta spoločné vojenské cvičenie s USA a Japonskom zamerané na obranu proti Severnej Kórei

Soul 10. januára 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jung Yeon-je, Pool)

Južná Kórea odmietla americký a japonský návrh vykonať spoločné vojenské cvičenie zamerané na boj proti severokórejskej ponorke, oznámili v utorok japonské médiá s odvolaním na zdroje

Ilustračné fotoIlustračné foto

Spoločné cvičenie sa malo vykonávať na základe dohody General Security of Military Information Agreement (GSOMIA), podpísanej Tokiom a Soulom 23. novembra 2016 s cieľom vytvoriť rámec pre ochranu a zdieľanie utajovaných vojenských informácií.

Juhokórejská strana však dementuje návrh na spoločné cvičenie s argumentom, že nie je ten správny čas, ako informoval denník Asahi Shimbun. Spor medzi Tokiom a Soulom trvá kvôli vydávaniu takzvaných “utešiteliek”. Japonsko však tvrdí, že sa nenašli žiadne dokumenty dokazujúce, že kórejskej ženy boli používané ako sexuálne otrokyne. Na druhej strane, niekoľko preživších obetí odmietlo japonské odškodnenie bez dostatočného ospravedlnenia.

6. januára Japonsko odvolalo svojho veľvyslanca z Južnej Kórei v súvislosti s novou sochou venovanou “utešiteľkám”, ktorá bola postavená v meste Busan pred generálnym konzulátom Japonska.

ZDROJ >>

Komentujte :)