Soul 29. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Lee Jin-man)
 
Južná Kórea bude naliehať, aby sa prípravné rozhovory predstaviteľov Červeného kríža z oboch krajín o stretnutí rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53 odohrali čo najskôr. Podľa agentúry Jonhap to v nedeľu vyhlásil juhokórejský minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon

Na snímke muž prechádza okolo bilbordu s podanými rukami s mapami KĽDR a Kórejskej republiky ako symbolom želaného spojenia oboch krajín pred medzikórejským summitom v juhokórejskom Soule

Rozdelené rodiny by sa podľa plánov mali stretnúť v polovici augusta tohto roku. Na termíne schôdzky sa dohodli juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un počas piatkového summitu v pohraničnej dedine Pchanmundžom.
“Príprava schôdzok Červeného kríža, rovnako ako príprava stretnutí rozdelených rodín, si vyžaduje istý čas… obe sú na vrchole nášho zoznamu priorít,” uviedol minister. Spresnil tiež, že k prípravným rozhovorom Červeného kríža by malo dôjsť už budúci mesiac.
Lídri Severnej a Južnej Kórey po piatkovom summite ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní. Kim Čong-un podľa juhokórejského prezidenta prisľúbil, že jeho krajina v máji uzavrie svoj jadrový testovací areál a pozve expertov a novinárov z Južnej Kórey a USA, aby tento proces sledovali. Severná Kórea taktiež oznámila, že zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou.
 
Príspevok Južná Kórea chce, aby sa rokovania o stretnutiach rozdelených rodín udiali čoskoro zobrazený najskôr Hlavné správy.