Bratislava/Kyjev 15. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Demokratická Ukrajina dosahuje v spolupráci s EÚ a NATO veľké úspechy a chcela by sa k týmto blokom krajín pripojiť. Veľvyslanca Ukrajiny v Slovenskej republike Jurija Mušku sme sa preto spýtali, kedy ráta, že by sa Ukrajina mohla stať členom EÚ a NATO

Na snímke veľvyslanec Ukrajiny v Slovenskej republike Jurij Muška

Hlavné správy: Má Ukrajina nejaký perspektívny termín ku ktorému ráta so vstupom do EÚ a NATO? A ako by ten proces mal prebehnúť, bude aj nejaké referendum?
Jurij Muška: Vhodnosť referenda je rôzna pre rôzne štáty. Uskutočnenie referenda nie je podmienkou vstupu do Európskej únie. Niektoré krajiny vstupovali na základe referenda, iné bez referenda. V prípade EÚ je to trochu jednoduchšie – pokiaľ ide o vstup do NATO, nie každá ukrajinská vláda by mohla chcieť uskutočniť referendum, ale z môjho pohľadu je to natoľko vážny krok, že referendum by sa konať malo. Výsledky verejnej mienky ukazujú, že 70 percent občanov Ukrajiny je za vstup do EÚ a 30 percent je proti a v prípade NATO je za 60 percent. Tieto čísla sa zvýšili vďaka tomu, čo sa deje na východe Ukrajiny. Už nikto nespochybňuje, že NATO by mohlo zabezpečiť bezpečnosť Ukrajiny.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Jurij Muška: Podľa ukrajinských prieskumov 60 percent Ukrajincov chce vstup krajiny do NATO. Referendum by malo byť, ale nemusí byť zobrazený najskôr Hlavné správy.