Praha 23. mája 2018 (HSP/idnes/Foto: TASR- Henrich Mišovič)
 
Podpredseda českej KDU-ČSL Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu, aby bol homosexuálny pár zapísaný v kolonke rodič v rodnom liste dieťaťa, pretože “je to proti prírode a Stvoriteľovi”, uviedol na svojom Facebooku, podľa iDNES.cz

Na snímke Marian Jurečka

Nesúhlas s rozhodnutím českého Najvyššieho súdu vyjadril okrem mnohých aj lidovec Marian Jurečka. “Príroda a stvoriteľ od svojho počiatku dali do vienka, že za novým životom stojí matka a otec, vždy ide o spojenie vajíčka a spermie a ich nositelia sú biologickí rodičia,” napísal na Facebooku s tým, že “dieťa je dar”.
Pýta sa, “kto sme my, že rozvojom techniky už hovoríme, že dieťa sa dá objednať, a tvárime sa, že rodič je niekto, kto nie je?” A vzápätí dodáva: “To fakt dvaja otcovia, dve mamičky budú rodičmi jedného dieťaťa? Je mi ľúto tohto dieťaťa, nielen že nemá matku, ale tá právne vôbec neexistuje.”
Jurečkove vyjadrenia získali aj pozitívne ohlasy, ale mal aj mnoho kritikov, ktorí však až niekedy porovnávali neporovnateľné. “Boh nám nedal krídla. ‘Kto sme, aby sme lietali?’ povedal si pán podpredseda a vystúpil zase z lietadla,” zareagoval prekladateľ Viktor Janiš. Iní podotkli, nech si spomenie na prírodu a stvoriteľa pri chemickom striekaní alebo hnojení na poliach či pri geneticky modifikovanom osive.
V Česku zatiaľ môžu rovnakopohlavné páry uzavrieť len registrované partnerstvo, ale adoptovať deti si nemôžu. Za ich sobáše sú Piráti alebo poslankyňa Radka Maxová (ANO), len sa čaká na návrh zo strany vlády alebo poslancov. O sobášoch prebehla už aj petícia, ktorú podpísalo 68-tisíc občanov.
 
Príspevok Jurečka o homosexuálnych rodičoch: “Je to proti prírode a Stvoriteľovi” zobrazený najskôr Hlavné správy.