Keď ste najlepším cyklistom na svete, súperi vám nielenže nič nedarujú, ale život na trati vám poriadne osolia. Peter Sagan (27) o tom príliš nerozpráva, no jeho brat Juraj (28) to zhodnotil otvorene. Hviezdu tímu Bora-Hansgrohe majú ostatní pretekári na muške.

Uplynulé jarné klasiky naznačili, ako to momentálne v profesionálnom pelotóne vyzerá. Na monumente Miláno – San Remo sa v záverečných kilometroch odtrhla skupinka troch pretekárov. Kým Peter Sagan na čele poctivo udržiaval tempo, zvyšní dvaja cyklisti sa viezli. Najmä Poliak Michal Kwiatkowski vďaka tomu ušetril sily a slovenského jazdca na páske zdolal.

Na podujatí Gent-Wevelgem sa zas vpredu „vozil“ Niki Terpstra zo stajne Quick-Step. Aj vďaka tomu im ušla dvojica Belgičanov a preteky napokon vyhral Greg Van Avermaet. Peter Sagan vyhral aspoň špurt v skupine a obsadil tretie miesto. Prístup súperov ho poriadne vytočil a nezaobišlo sa to bez vulgarizmov.

Juraj Sagan v rozhovore pre denník SME porozprával o cyklistickom zákulisí. „Cyklistika je aj o hákovaní a momentálne každý tím a každý súper hľadí na Peťa. Vedia, že v šprinte majú problém ho zdolať. Každý tvorí taktiku tak, aby náš tím čo najviac eliminovali,“ povedal otvorene.

Bojovať proti týmto praktikám je veľmi ťažké. „Jediná šanca je ujsť a ísť sám. Lenže samému sa ide vždy ťažšie ako v skupine,“ konštatoval Juraj. Jeho brat to možno skúsi na nedeľnej veľkej klasike Okolo Flámska, kde obhajuje prvenstvo. „Jedna možnosť pre Peťa je zaútočiť a skúsiť prísť do cieľa sám ako vlani. Alebo bude šprintovať o víťazstvo z menšej skupiny,“ načrtol.

Mladšieho súrodenca pozná ako nik iný a pri hodnotení Petrovej formy fanúšikov mimoriadne potešil. „Všetci vidia, že je v top forme. Možno je dokonca silnejší ako vlani. Okolo Flámska sú však preteky, kde rozhoduje aj šťastie alebo náhoda. Pokojne sa môže stať, že sa pripletiete do pádu. V jednej sekunde sa pre vás môžu preteky skončiť,“ podotkol.