Bratislava 17. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Alojz Hlina Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) revitalizoval a pritom si udržal silné regionálne štruktúry. Práve vďaka tomu na sobotňajšom sneme opäť získal post predsedu. Pre TASR to povedal politológ Juraj Marušiak.

Na snímke Juraj Marušiak

Viac než stohlasový náskok pred porazeným Richardom Vašečkom podľa Marušiaka naznačuje, že členovia hnutia pred nováčikom uprednostnili overeného človeka. Hlina stranu priviedol k úspechu v župných voľbách a nad hranicu zvoliteľnosti v prieskumoch.
Podľa Marušiaka sa staronový predseda bude snažiť KDH aj naďalej posúvať preč od prílišnej religiozity. Potvrdil, že voľba Hlinu môže znamenať odchod starých štruktúr KDH. “Treba si však uvedomiť, že práve oni dostali KDH mimo parlamentu,” doplnil.
Marušiak sa neobáva, že by Hlina ako predseda mohol poškodiť šance KDH na predvolebnú alebo povolebnú spoluprácu s opozičnými stranami SaS a OĽaNO. “Je otázne, či je toto smer, ktorým sa chce hnutie vydať. KDH má špecifický elektorát, pre ktorý by napríklad spolupráca so stranou SaS bola skôr kontraproduktívna,” ukončil.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.