Bratislava 21. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Určite sa niektorým z vás stalo, že ste odišli za prácou do zahraničia, lebo na Slovensku je to stále problém, našli ste si tam miesto a váš pobyt v zahraničí sa predĺžil. Keď ste sa vrátili, čakal vás doma pozdrav z Okresného úradu odboru cestnej dopravy s pokutou za prešlé STK na vašom aute. Nikto s ním nejazdil, stálo pol roka niekde odparkované na dvore, ale to nikoho nezaujíma. Pokuta za STK 165 eur, emisná ďalších 165 eur, môžete vycálovať 330 eur zo svojich v zahraničí ťažko vydretých peňazí

Ilustračné fotoIlustračné foto

Alebo máte motorku? Na poslednú sezónu ste už zabudli, nová ešte v nedohľadne, no odbor cestnej dopravy vám rád pripomenie, že nie je podstatné, že od konca septembra motorka stojí v garáži, že nie je dôležité, že sa na cestu dostane znova niekedy v marci, že je jedno, že je vonku sneh a na dvere klopú Vianoce. Prešlo vám v decembri STK? Tak nech sa páči. Darček za 165 eur pod stromček. Aby tie vaše Vianoce náhodou neboli príliš štedré. Smer na vás stále myslí, to by malo byť dopísané na platobnom rozkaze.

Práve novela zákona 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách z dielne Smeru, ktorá nadobudol účinnosť 1. 3. 2016 totiž umožňuje poslať vám za prešlé STK rovno pokutu.

Keby Smer myslel aj na bežných ľudí, nie len na svojich, tak by vám okresný úrad poslal najprv upozornenie, že vám povedzme o 30 dní končí STK, aby ste si to dali do poriadku. Samozrejme, takto to nefunguje. Veď načo? Takto aspoň viac ľudí zmešká termíny a výber pokút, ktorému už teraz nikto neunikne, sa aspoň zvýši.

Skvelé, štátnu kasu treba predsa plniť. Len prečo to máte robiť stále vy? Odpoveď je jednoduchá. Agentúry Evky a tety Anky potrebujú z niečoho žiť. Štát potrebuje veľa peňazí, ak namiesto 20.000 eur treba kamošom z agentúry vyplatiť 120.000. Veď nech majú radosť … a nech je samozrejme aj niečo na malú domov. Štát potrebuje veľa peňazí zodrať zo svojich občanov, ak má Všeobecnej zdravotnej poisťovni stará pani z Kysaku fakturovať zo svojho sídla na dvore plnom husi a sliepok státisíce eur.

Toto sú iba malé čerešničky na torte fungovania hospodárenia nášho štátu v gescii Smeru. A to je práve ten moment, keď vás takáto pokuta vytočí dvojnásobne. Vy si máte strážiť termíny. Vy ste postihnutí a musíte platiť, aby niekto vyplatil za zákazku z týchto vašich peňazí nie dvojnásobok skutočnej ceny, ale rovno, aby ukradol 500 percent.

Ešte k tomu všetkému, tieto sumy sú iba omrvinkami oproti tomu, čo sa platí za diaľnice, vojenské zákazky, rôzne prepotrebné informačné systémy a vy iba tušíte, že to tam funguje nejako podobne.

Neustále nás atakujú astronomické pokuty za každý priestupok, nielen v cestnej doprave, stále sa zvyšujúce poplatky v rôznych správnych konaniach, rôzne stále sa zvyšujúce poplatky za každé povolenie a potvrdenie, rôzne snahy o spoplatnenie pomaly aj vzduchu na dýchanie – dobrým príkladom je košické EEI. A pritom to všetko je z tej istej dielne – z toho istého mozgového trastu – zoderme ľudí všade, kde sa dá – môžeme o to viac rozkradnúť.

Čo na to ostatní politici? Tí, čo sú v súčasnej koalícii so Smerom, ale aj opoziční. Takýto prístup štátu voči svojim ľuďom je správny?

Juraj Martus