Praha 9. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Gregorio Borgia)

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes vyhlásil, že USA “už nemajú záujem o garantovanie bezpečnosti Európy” a Európska únia musí vyvíjať väčší tlak na spoluprácu medzi jej členskými štátmi v oblasti obrany a bezpečnosti. Informovala o tom spravodajská stanica Slobodná Európa.
Na snímke Jean-Claude Juncker

Juncker, ktorý vystúpil na bezpečnostnej konferencii v Prahe, dodal, že Európa “nemá inú voľbu než obraňovať svoje vlastné záujmy na Blízkom východe, v oblasti klimatických zmien, ako aj v obchodných dohodách”.
Juncker to povedal po opakovanej kritike amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu niektorých európskych členov NATO za nedostatočné výdavky na obranu a stiahnutí sa USA z parížskej klimatickej dohody.
Prejav, ktorý mal Trump koncom mája v sídle NATO v Bruseli, spôsobil znepokojenie medzi členmi Severoatlantickej aliancie, pretože šéf Bieleho domu sa výslovne neprihlásil k článku 5 – kľúčovému princípu NATO, ktorý hovorí, že útok na jedného člena aliancie je útokom na všetkých.
Námestníčka generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová privítala Junckerovu výzvu na užšiu spoluprácu štátov EÚ v obrane slovami, že “silnejšia európska obrana znamená silnejšiu alianciu”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.