Juncker vyzval na skoré začatie druhej fázy rokovaní o brexite

Brusel 15. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)
 
Rokovania o budúcich obchodných vzťahoch medzi EÚ a Britániou by sa mali začať čo najskôr. Odporučil to v piatok ráno predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, krátko pred začatím druhého dňa summitu EÚ v Bruseli.

Na snímke prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Premiéri a prezidenti 27 členských krajín EÚ musia v piatok rozhodnúť, či Londýn v rámci prvej fázy rokovaní o brexite urobil “dostatočný pokrok” v troch prioritných oblastiach – práva občanov EÚ v Británii v postbrexitovom období, finančné vyrovnanie a budúci režim hranice medzi Írskom a britskou provinciou Severné Írsko.
Pozitívne zhodnotenie prvej fázy je podmienkou začatia druhej fázy “rozvodových” rokovaní zameraných na budúce obchodné vzťahy medzi oboma stranami.
“Mali by sme čo najskôr začať rokovania o budúcich vzťahoch,” povedal v tejto súvislosti Juncker. Upozornil, že druhá fáza rokovaní “je oveľa zložitejšia než tá prvá”, ktorá tiež bola “veľmi ťažká”.
EÚ už požiadala Spojené kráľovstvo, aby v nadchádzajúcich týždňoch objasnilo, aký vzťah chce mať s Úniou po jej opustení koncom marca 2019.
Britská premiérka Theresa Mayová sa na piatkových rozhovoroch lídrov EÚ nezúčastňuje.
 
Príspevok Juncker vyzval na skoré začatie druhej fázy rokovaní o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)