Brusel 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Myšlienka viacrýchlostnej Európy bola často používaným pojmom počas diskusií národných lídrov na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli. Tejto otázke sa premiéri venovali aj dnes počas neformálnych diskusií zameraných na prípravu Rímskeho summitu (25.3.), ktorý má ponúknuť odpoveď na to, akým smerom sa bude EÚ uberať v nasledovnom desaťročí.

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

“Viacrýchlostná Európa”, “variabilná vnútorná geometria” či “koncentrické kruhy”, aj takýmito názvami pomenovávajú európske médiá možnosť, že po odchode Spojeného kráľovstva z Únie budú niektoré krajiny EÚ ochotné napredovať rýchlejšie a vo viacerých oblastiach ako iné členské krajiny.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po skončení summitu EÚ upozornil, že v súvislosti s touto koncepciou sa netreba obávať vzniku “nových železných opôn” naprieč Európou.

“Všimol som si, nie bez prekvapenia, že niektorí kolegovia toto vnímajú ako zavedenie nových deliacich čiar, ako nové železné opony medzi Východom a Západom. To nie je zámerom,” zdôraznil Juncker pred novinármi.

Šéf exekutívy EÚ zároveň vyjadril nádej, že by rád videl ten deň, keď sa Briti opäť prihlásia k členstvu v EÚ. “Dúfam, že príde deň, keď sa Briti opäť nalodia na európsku loď,” povedal Juncker s odkazom na budúcnosť Európskej únie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.