Juncker označil separatistické úsilie Katalánska za “katastrofu”

Madrid 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Armando Franca)

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker označil separatistické úsilie španielskeho regiónu Katalánsko za “katastrofu” a zároveň opätovne potvrdil podporu, ktorú má zo strany EÚ jednotné Španielsko. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.
Na snímke predseda Európskej komisie

“Katalánsko nám spôsobuje nesmierne starosti. Tá situácia, ktorú vyprovokovalo, sa mi vôbec nepozdáva, je to katastrofa,” povedal Juncker pre denník El País. Bývalému katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi, ktorý sa momentálne zdržiava v Belgicku, Juncker odkázal, že “nesmie podceňovať širokú podporu, ktorej sa v celej Európe teší (španielsky premiér) Mariano Rajoy”.
Španielsko sa podľa AP ocitlo v najhoršej politickej kríze za posledných 40 rokov po tom, čo katalánsky regionálny parlament porušil španielsku ústavu a 27. októbra vyhlásil nezávislosť Katalánska.
Na vzniknutú situáciu reagoval španielsky premiér odvolaním katalánskej vlády, rozpustením tamojšieho parlamentu a vypísaním regionálnych volieb, ktoré by sa mali konať 21. decembra. Tie by podľa Junckera “mohli a mali prispieť k zlepšeniu” situácie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)