Brusel 31. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
JeanClaude Juncker, predseda Európskej komisie, sa domnieva, že sa vedúci predstavitelia krajín zachovali pokrytecky, pokiaľ ide o posilnenie ochrany vonkajších hraníc spoločenstva a posilnenie európskej pohraničnej agentúry Frontex. Jeho slová citovali nemecké noviny Welt am Sonntag

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Juncker uviedol, že hlavní predstavitelia štátov EÚ viac ako dva roky požadujú lepšiu ochranu vonkajších hraníc. Zrazu však, podľa jeho slov, všetci začali pochybovať.
Ide o zásah do národnej suverenity. Potom sa všetko vyvíja príliš rýchlo, a aj čísla príliš vysoké. Ide o do očí bijúce pokrytectvo,okomentoval situáciu predseda Európskej komisie.
Juncker sa domnieva, že je potrebné konať rýchlo, aby bolo možné prevziať nad vonkajšími hranicami kontrolu.
Európska komisia o nevyhnutnosti spolupráce v oblasti obrany, bezpečnosti a posilnenia vonkajších hraníc informovala v novembri roku 2016. Táto iniciatíva vznikla na pozadí vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o potrebe zvýšiť príspevky európskych spojencov na financovanie vojenských programov, vrátane NATO.
Agentúra Frontex bola založená v roku 2004 na základe nariadenia Rady Európskej únie. Agentúra zodpovedá za koordináciu činností národných pohraničných služieb a zabezpečuje spoľahlivosť vonkajších hraníc Európskej únie.
 
Príspevok Juncker obvinil lídrov členských krajín EÚ z pokrytectva zobrazený najskôr Hlavné správy.