Brusel/Londýn 2. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)

Nové návrhy týkajúce sa odchodu Británie z Európskej únie, ktoré predložil v stredu britský premiér Boris Johnson, vníma Európska komisia (EK) ako základ pre rokovania. Predseda EK Jean-Claude Juncker to povedal po telefonáte s Johnsonom v popoludňajších hodinách, uviedla tlačová agentúra DPA

Na snímke Jean-Claude Juncker

Podľa Junckera nastal v otázke tzv. brexitu “pozitívny posun”, zostávajú však niektoré “problémové body, ktoré si vyžadujú ďalšiu prácu v nadchádzajúcich dňoch”. Doplnil, že sú plánované stretnutia vyjednávacích tímov oboch strán.

Šéf EK potvrdil britskému premiérovi, že EK predložené návrhy posúdi pri zohľadnení známych postojov EÚ. “Chceme dohodu. Zostaneme jednotní a budeme nepretržite pracovať, aby sme ju dosiahli – tak, ako sme to robili uplynulé viac ako tri roky,” vyjadril sa Juncker.

Britský premiér Boris Johnson navrhol v stredu Bruselu, aby sa v dávnejšie finalizovanej dohode medzi Britániou a EÚ nahradila tzv. írska poistka, ktorej cieľom je zabrániť zavedeniu režimu tvrdej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Komisiu požiadal, aby sa jeho novým plánom zaoberala, a varoval, že brexit bez dohody by predstavoval “zlyhanie štátnického umenia”.

Podľa Johnsonovho plánu by mala Británia – Anglicko, Wales a Škótsko – dosiahnuť obchodnú dohodu s EÚ do konca roka 2020. Severné Írsko by opustilo colnú úniu EÚ, ale aj ďalšie štyri roky by bolo naďalej viazané smernicami jednotného trhu, čo sa týka poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov a priemyselného tovaru. Potom by sa Severné Írsko rozhodlo, či sa chce aj ďalej riadiť pravidlami EÚ, alebo sa vytvorí “tvrdá hranica”.

Fínske predsedníctvo Rady EÚ medzitým takisto ubezpečilo, že EK na čele s Junckerom britské návrhy posúdi a “je pripravená sa aktívne angažovať”. Zvyšní 27 členovia EÚ počas nadchádzajúcich rokovaní “zostanú jednotní”, uvádza sa vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj