Zvolení poslanci sa musia rozhodnúť, či zasadnú do svojich kresiel pred 1. júlom. Ak niektorí zo súčasných komisárov zaujmú kreslo v EP, budú ich krajiny bez komisára štyri mesiace.

“Každý členský štát má právo vymenovať nového komisára na zostávajúce štyri mesiace,“ povedal Juncker a dodal, že „by to stálo európskeho daňového poplatníka milión eur na jedného komisára, na dopravu, zamestnancov a celoživotný dôchodok, ktorý dostáva každý komisár, bez ohľadu na to, ako dlho bol vo funkcii.“

Juncker doplnil, že práca odchádzajúcich komisárov sa podľa neho dá ľahko rozdeliť medzi zostávajúcich komisárov. “Ak hlavy štátov alebo predsedovia vlád budú trvať na ich nahradení, občania tomu nebudú rozumieť,“ varoval. Juncker tiež povedal, že viackrát vyzýval k zníženiu počtu komisárov.

“Jednoducho nie je dosť práce na to, aby bolo 28 komisárov zaneprázdnených celý deň. Preto som upravil Komisiu, vymenoval viceprezidentov a výrazne znížil počet portfólií. Môj nástupca bude musieť prijať podobné opatrenia, ak sa členské štáty nevedia dohodnúť na znížení počtu komisárov,“ povedal Juncker.

Zmluva EÚ hovorí, že počet komisárov by mal byť na úrovni dvoch tretín počtu členských štátov. Takáto formulácia je výsledkom írskeho referenda z roku 2008, ktorým krajina ratifikovala Lisabonskú zmluvu. Európska rada potom rozhodla, že zmluva sa zmení tak, aby mal každý členský štát jedného komisára.

Zdroj