Brusel 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregorio Borgia)

USA informovali Európsku úniu, že podnikli raketový útok na sýrsku leteckú základňu s cieľom odvrátiť ďalšie použitie chemických zbraní v Sýrii. V oficiálnom vyhlásení to dnes uviedol predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker

“Štvrtého apríla zasiahol civilistov v meste Chán Šajchún hrozný chemický útok. V noci na dnes na to USA zareagovali útokom na letisko Šajrát. USA informovali EÚ, že ide o obmedzený útok s cieľom odstrašiť od ďalšieho použitia chemických zbraní,” konštatoval v písomnom stanovisku Juncker.

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Predseda EK odsúdil použitie chemických zbraní a zopakoval, že na to treba zareagovať. Vo vyhlásení sa píše: “Rozumie (Juncker, pozn. TASR) snahe odvrátiť ďalšie útoky. Je jasný rozdiel medzi leteckými útokmi na vojenské ciele a použitím chemických zbraní voči civilistom.”
Juncker vyzval na ukončenie stupňovania násilia a znásobenie snáh o dosiahnutie mierového riešenia, ktoré je podľa neho možné iba v prípade “politickej zmeny”.

Junckerov postoj potvrdila aj Maja Kočijančičová, hovorkyňa vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federiky Mogheriniovej. “Pri aktuálnom režime v Sýrii nie je možný udržateľný mier,” citovala Kočijančičová zo záverov pondelňajšieho zasadnutia ministrov zahraničných vecí EÚ.

Vyhla sa odpovedi na otázku, kto podľa EÚ stojí za utorňajším chemickým útokom a či Mogheriniová súhlasí s americkým útokom na sýrsku leteckú základňu. Dodala, že “EÚ bola v kontakte s USA pred aj po útoku”. Mogheriniová podľa jej slov kontaktovala aj Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a k aktuálnym udalostiam poskytne stanovisko.

Súhlas s americkým raketovým útokom dnes vyjadrili v spoločnom vyhlásení nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande.

Raketový útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát bol podľa prezidenta USA Donalda Trumpa odvetou za utorňajší chemický útok na mesto Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer 100 civilistov. Spojené štáty pripisujú zodpovednosť za chemický útok vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.