Brusel 29. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ng Han Guan)

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes vyhlásil, že Turecko “podniká obrovské kroky smerom preč od Európy”. Podľa vlastných slov je presvedčený, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby EÚ zastavila rokovania o členstve s jeho krajinou.
Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Tlačová agentúra AP citovala Junckera, ktorý zdôraznil, že má dobré vzťahy s tureckým prezidentom, ale podľa ktorého Erdogan dúfa, že Európska únia sama ukončí prístupové rokovania s Tureckom, “aby to bolo zodpovednosťou Únie a nie Turecka”.
Turecko začalo rokovania o členstve v EÚ pred 12 rokmi, prístupové rozhovory sa však ocitli na bode mrazu aj napriek tomu, že EÚ začiatkom minulého roka sľúbila, že ich urýchli, ak vláda v Ankare zastaví masívny tok migrantov do Európy.
K zmene postoja EÚ došlo po neúspešnom vojenskom prevrate v Turecku v júli 2016.
Erdoganovo následné konanie v podobe zatýkania členov opozície, predstaviteľov médií a občianskych hnutí, ako aj rozsiahle čistky v štátnom aparáte vyvolali v Bruseli obavy, či Ankara dokáže dodržiavať a rešpektovať základné hodnoty EÚ, ako sú ľudské práva a právny štát.
Juncker v tejto súvislosti vyzval krajiny EÚ, aby nezastavili prístupové rozhovory, a dodal, že Turci samotní musia pochopiť, že osud ich členstva v EÚ je priamo spojený s Erdoganom a že zodpovednosť za akékoľvek prerušenie rokovaní musí byť “úplne na tureckej strane”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.