Brusel 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa domnieva, že by bolo “absolútnou katastrofou”, ak by Británia opustila Európsku úniu bez prechodnej dohody

Na snímke Jean-Claude Juncker

“Riziká neriadeného odchodu Británie z Európskej únie sú zrejmé: Bola by to absolútna katastrofa,” povedal v Bruseli Juncker, ktorého citovala agentúra DPA. Dodal, že práve z tohto dôvodu sa Európska komisia a členské štáty EÚ úpenlivo snažia, aby k takémuto scenáru nedošlo.
“Na poriadne tango však treba dvoch,” dodal predseda EK, zjavne narážajúc na situáciu v samotnej Británii.
Britská vláda ešte v utorok oznámila, že začne v plnom rozsahu implementovať plány pre prípad odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody. Vláda zároveň začne firmy a občanov vyzývať, aby sa pripravili na možnosť neriadeného brexitu.
Británia má opustiť EÚ 29. marca 2019. Dohodu o podmienkach odchodu, ktorú dosiahla britská premiérka Theresa Mayová so zvyškom Únie, musí ešte schváliť parlament v Londýne. Hrozí však, že britskí poslanci návrh dohody napokon neschvália.
Mayovej hovorkyňa v utorok zopakovala, že prioritou vlády zostáva riadený brexit, čo je podľa nej najpravdepodobnejší scenár.
Európska komisia v stredu schválila tzv. záložný plán pre prípad tvrdého brexitu. Týka sa ochrany obchodných záujmov, zabezpečenia dopravného spojenia a základných finančných transakcií. Tieto opatrenia by mali trvať po dobu 100 dní.
EK uviedla, že k zverejneniu záložného plánu pristúpila s cieľom zabezpečiť, aby od 30. marca 2019 bolo možné uplatňovať nevyhnutné núdzové opatrenia na minimalizáciu škôd spôsobených “rozvodom bez dohody”.
 
Príspevok Juncker: Brexit bez dohody by bola absolútna katastrofa zobrazený najskôr Hlavné správy.