Londýn 1. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Peter Klaunzer)
 
Veľká Británia sa podľa všetkého zúčastní na nadchádzajúcich májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Po tom, čo túto možnosť v piatok po prvýkrát pripustila britská premiérka Theresa Mayová, o nej ako o veľmi pravdepodobnom scenári v pondelok hovoril aj predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker

Na snímke Jean-Claude Juncker

Ako vyhlásil počas návštevy v nemeckom meste Saarbrücken, v prípade, ak Británia z Európskej únie nevystúpi do 12. apríla, ale až neskôr, je dokonca povinná zúčastniť sa na eurovoľbách.
Ak sa totiž Londýn rozhodne zostať v únii dlhšie a požiadať o ďalší odklad brexitu, je vysoko pravdepodobné, že bude v EÚ ešte aj počas európskych volieb, ktoré sa uskutočnia od 23. do 26. mája.
Niektorí britskí politici doteraz operovali s tým, že ich krajina by mohla byť počas eurovolieb ešte členom únie, no na samotných voľbách by sa už nezúčastnila – to však podľa Junckera nie je možné. “Taká je zmluva – či sa nám to páči, alebo nie, je iná otázka,” povedal šéf EK.
Príspevok Juncker: Ak Veľká Británia nevystúpi do 12. apríla, musí sa zúčastniť na eurovoľbách zobrazený najskôr Hlavné správy.