Brusel 4. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Virginia Mayo)

Európska únia a Británia zatiaľ nedosiahli prelom na rokovaniach o vystúpení Británie z EÚ. Po schôdzke s britskou premiérkou Theresou Mayovou o tom v pondelok v Bruseli informoval predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa Mayová

Juncker dodal, že “napriek nášmu úsiliu a značnému posunu”, ktorý bol dosiahnutý tímami oboch strán v posledných dňoch, “dnes nebolo možné dosiahnuť úplnú dohodu”.
Dodal však, že prelom bude možné dosiahnuť na rokovaniach, ktoré sa uskutočnia ešte tento týždeň. Ak by sa tak stalo, lídrom 27 členských štátov EÚ by to umožnilo prejsť k druhej fáze rokovaní s Londýnom, zameranej na budúce obchodné vzťahy. Druhú fázu musia oficiálne odobriť premiéri a prezidenti členských krajín EÚ na summite, ktorý sa bude konať 14.-15. decembra v Bruseli.
Mayová v pondelok po rokovaniach uviedla, že stretnutie s Junckerom bolo konštruktívne a dodala, že sa na ňom vyjednávalo tvrdo. Spresnila, že názorové rozdiely v niektorých okruhoch si vyžadujú ďalšie rokovania a konzultácie. Informovala, že sa uskutočnia do konca tohto týždňa. Súčasne vyjadrila presvedčenie v ich úspešné zavŕšenie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.