Čerepovec 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Július Hudáček sa na utorkový súboj KHL na ľade Slovana Bratislava tešil, spomínať však naň nebude v najlepšom. Slovenský brankár v službách Severstaľu Čerepovec dostal v riadnom hracom čase štyri góly, v rozstrele inkasoval z hokejky reprezentačného kolegu Tomáša Hrnku a jeho tím napriek sľubne rozbehnutému zápasu získal napokon iba bod po prehre 4:5 po nájazdoch.
Na snímke slovenský hokejový brankár Július Hudáček

Pre Hudáčka to bol špecifický duel, v hľadisku mal množstvo známych a kamarátov, na ľade čelil “parťákom” z národného tímu, proti ktorým sa chcel vytiahnuť. So svojím výkonom však nebol spokojný. “Zápas som si veľmi neužil,” priznal 29-ročný brankár. “Snažil som sa nemyslieť, že hráme na Slovane, nejako som sa však nevedel dostať do zápasu. Nebolo to z mojej strany stopercentné. Vypísal som aj chlapcom odmenu, aby sme tu zvíťazili. Nepomohlo…” Severstaľ viedol už od 58. sekundy 1:0, v druhej tretine dokázal otočiť skóre z 1:2 na 3:2, napriek tomu nedokázal zápas doviesť do víťazného konca. “Škoda toho. Začiatok bol z našej strany veľmi dobrý, dali sme rýchly gól, potom sme ale spravili nepochopiteľné veci. Povedali sme si, že sa musíme vyvarovať útočným faulom, no my sme ich urobili štyri, plus dostali trest za vyhodenie puku mimo hraciu plochu či šiestich hráčov na ľade… Ani jeden faul nebol vynútený, všetky vylúčenia sme domácim darovali, čo ovplyvnilo celý zápas,” hodnotil stretnutie Hudáček, ktorého najviac škrel prvý inkasovaný gól. V záverečnom rozstrele ho prekonal iba Hrnka, to ale stačilo domácim na výhru, keďže hostia v nájazdoch pálili slepými. Hrnka po zápase prezradil, že vedel, čo na Hudáčka v nájazdoch platí. Kamaráta z reprezentácie prekonal strelou pomedzi betóny. “Vedel som o tejto jeho finte. Čakal som do posledného momentu, čo urobí. Prekvapil ma trochu tou strelou. Myslel som si, že pôjde na bekhendovú stranu, dal som na ňu váhu, a ‘fukol’ mi to medzi nohy. Urobil to šikovne.”
Na zápas v Bratislave zohnal Hudáček pre známych približne 25 vstupeniek. Aj jeho mrzelo, že na tribúny si našlo cestu iba niečo vyše 6000 divákov. “Ak by bola Spišská Nová Ves bližšie, tak to zaplníme celé,” vtipkoval. “Mal som v hľadisku kopec známych. Už na rozcvičke mi kývali ďalší kamaráti, o ktorých som ani netušil, že prídu. Aj to ma trochu zväzovalo, chcel som sa našim domácim chlapcom ukázať. Bol to dobrý zápas, padlo veľa gólov, ale pre nás brankárov to bolo ťažšie.” Slovenského brankára potešilo, keď ho diváci pri hymne privítali potleskom. “Som za to rád. Viem, že Maťa Štajnocha aj ďalších chlapcov tu na Slovane vytlieskali. Nie je veľa slovenských hráčov v KHL, tento zápas je pre nás špecifický. Som veľmi rád, že po takomto stretnutí diváci kričali moje meno.”
S výnimkou stredajšieho duelu je však Hudáček s doterajším účinkovaním Severstaľu v prebiehajúcej sezóne spokojný. Čerepovec si drží v tabuľke Západnej konferencie posledné ôsme postupové miesto. “V tomto zápase sme spravili obrovské množstvo chýb, ale predtým sme hrali disciplinovane, čo ma prekvapilo. Výsledky sú o.k., ale ak sa chceme prebojovať play off, nemali by sme tak strácať body, ako sa stalo na Slovane. Môžu nám na konci základnej časti chýbať,” poznamenal Hudáček. Ten sa upísal Čerepovcu v lete po troch rokoch strávených vo švédskej SHL v tíme Örebro HK. “Neľutujem, že som vymenil Švédsko za Rusko. Potreboval som novú motiváciu,” vysvetlil. V Čerepovci našiel vhodné podmienky. “V meste má športovec všetko, čo potrebuje – pekný zimný štadión, zázemie, šatňu, posilňovňu, tri-štyri reštaurácie, kde sa dá dobre zajesť, čo je podstata dobrej regenerácie. K tomu veľký obchodný dom, kde sa dá všetko nakúpiť na jednom mieste. V meste je veľa detských ihrísk, in-line plochy, veľa nových športovísk. Nesťažujem sa. Je to síce veľké priemyselné mesto, robotnícke, panelákové, veľa fabrík, rodine sa však v Čerepovci páči a zvykli sme si tam.”
Vo Švédsku zaujal svojou pozápasovou šou, keď po víťazných stretnutiach dokázal dostať publikum do varu rôznymi originálnymi pohybovými kreáciami. Populárnu “Hudashow” si preniesol aj do KHL, divákom v Čerepovci už stihol zatancovať aj obľúbenú kalinku. “Keď som odchádzal do Ruska, chcel som s tým ‘seknúť’. Ale nejako to samo prišlo. Prekvapili ma tamojší diváci, že o tom vedeli, už pri predsezónnej predstavovačke smerovalo na mňa k tomu veľa otázok. Som rád, že aspoň takýmto spôsobom môžem baviť ľudí v meste,” povedal Hudáček. Ten je v stálom kontakte s trénermi národného tímu, na prvej tohtosezónnej reprezentačnej akcii v Nemecku sa však zrejme nezúčastní. “Jano Lašák (tréner brankárov v reprezentácii, pozn. red.) mi volal asi pred dvoma týždňami. Sme v kontakte, sledujú ma na diaľku každý zápas, v dnešnej dobe to nie je problém cez televíziu či internet. S Janom sme sa dohodli, že asi na Nemecký pohár neprídem. Máme v tom čase nabitý program v klube, po turnaji hneď v utorok začíname ďalšiu náročnú šnúru, potrebujem si aj trochu oddýchnuť. Chytám každý zápas a je to dosť náročné,” dodal.