Kyjev 10. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Sergei Chuzavkov)
 
Predsedníčka ukrajinskej parlamentnej strany Júlia Tymošenková zvyšuje svoj náskok v predvolebných pretekoch. Kým ostatní prezidentskí kandidáti v prieskumoch verejnej mienky zostali na starých pozíciách, alebo dokonca stratili nejaké tie desatiny percenta, Tymošenková od začiatku tohto roka zvýšila svoje preferencie takmer o 4 percentá, v posledných prieskumoch získava 17,7%  a suverénne vedie v prezidentskej súťaži

Na snímke Julia Tymošenková

Ostatní prezidentskí kandidáti zjavne zaostávajú. Bývalý minister obrany Ukrajiny Anatolij Gricenko ako jediný prekročil desaťpercentnú hranicu a v prieskumoch má 10,7%. Na treťom mieste je predseda strany Opozičný blok Jurij Bojko – 8,9%. Nasleduje vodca ukrajinských radikálov Oleg Ľaško 8,5%. Súčasný prezident Peter Porošenko je na piatom mieste s 8,3% hlasov voličov. Osempercentnú hranicu dosiahol aj humorista Vladimír Zelenskij a hudobník Svjatoslav Vakarčuk. Ostatní kandidáti majú ešte menej hlasov.
Ukrajinskí analytici stále hlasnejšie vyhlasujú, že víťaz budúcoročných marcových prezidentských volieb je asi jasný. Na druhej strane mnohí analytici a hlavne opoziční politici a médiá poukazujú na to, že v prípade zvolenia Timošenkovej sa situácia na Ukrajine nijako nezmení. Prízvukujú, že prakticky všetci kandidáti, ktorí sa zúčastňujú na prezidentských pretekoch, sú z rovnakého súdka a budú realizovať rovnakú politiku ako Porošenko.
Preto nebude žiaden rozdiel, kto sa stane prezidentom – Tymošenková, Ľaško, Gricenko, Porošenko alebo niekto iný. Vymení sa iba postavička v prezidentskom kresle, ale všetko zostane po starom. Takže veľké zmeny na Ukrajine zatiaľ nik nepredpokladá.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Júlia Tymošenková zvyšuje náskok v predvolebných pretekoch: Víťaz marcových prezidentských volieb na Ukrajine je už jasný? zobrazený najskôr Hlavné správy.