Bratislava 2. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Tohtoročný júl bol na väčšine územia Slovenska teplotne aj zrážkovo normálny, hoci v úhrnoch zrážok boli veľké rozdiely. Na sociálnej sieti to konštatoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), podľa ktorého sa počasie počas minulého mesiaca neustále menilo

Na snímke ľudia odpočívajú v tieni stromov na nábreží Dunaja počas horúceho letného dňa v Bratislave 26. Júla 2019

“Hneď prvého júla bolo extrémne teplo, potom sa ochladilo a 6. júla sa prechodne opäť výrazne oteplilo,” rekapituloval SHMÚ. Od 8. do 19. júla podľa meteorológov prevládalo pomerne chladné počasie, pričom relatívne chladno na dané obdobie bolo najmä v noci. Záverečná dekáda júla bola teplá, predovšetkým na juhozápade, a postupne aj dusná.

V nížinách dosiahla priemerná teplota 20 až 22°C, na juhozápade miestami do 23°C. V dolinách a kotlinách s nadmorskou výškou 600 až 800 m bola priemerná teplota júla 16 až 18°C. Na západnom a strednom Slovensku v nižších polohách bolo 12 až 16 tropických dní, na východe ich bolo v týchto polohách zväčša len päť až osem. Absolútne najvyššiu teplotu namerali v Kuchyni na Záhorí 1. júla. Dosiahla 37,6 °C. Absolútne najnižšia teplota v polohách do 1 000 m nad morom bola v obci Mlynky v Slovenskom raji – 0,9°C.

Počas júla spadlo od 40 do 100 milimetrov zrážok, čo zodpovedá normálu. “Lokálne však spadlo aj výrazne menej a tiež aj výrazne viacej zrážok,” upozornil SHMÚ. Najnižší júlový úhrn evidujú v Nitrianskom Rudne, kde spadlo len 20 mm, veľmi málo pršalo aj v Trenčíne, kde namerali 22,6 mm. Najvyšší mesačný úhrn bol na staniciach s nadmorskou výškou do 1 000 m pozorovaný v Smoleniciach v okrese Trnava, kde dosiahol až 188,1 mm. Veľa zrážok spadlo aj v Hanušovciach nad Topľou – 169,0 mm.

SHMÚ pripomína, že v júli aj júni spadla výrazná väčšina zrážok na Slovensku pri prehánkach a búrkach, preto sú v celkovom úhrne zrážok obrovské rozdiely. Napríklad v Kuchyni spadlo za spomínané dva mesiace 87 mm a v Malackách, ktoré sú vzdušnou čiarou len o osem kilometrov ďalej, spadlo až 225 mm zrážok.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj