Juhokórejský ústavný súd potvrdil rozhodnutie o odvolaní prezidentky

Soul 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Saurabh Das)

Juhokórejský ústavný súd potvrdil dnes rozhodnutie parlamentu o zosadení prezidentky Pak Kun-hje z funkcie. Informovala o tom tlačová agentúra Jonhap

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje

O definitívnom odvolaní prezidentky rozhodol osemčlenný senát ústavného súdu jednomyseľne. Nové prezidentské voľby sa podľa juhokórejských zákonov musia konať do 60 dní od zosadenia prezidenta, pričom sa predpokladá, že sa tak stane 9. mája.

Juhokórejský parlament odhlasoval vlani 9. decembra dočasné odvolanie prezidentky na základe obvinení, že sa spolčila so svojou dlhoročnou dôverníčkou Čche Son-sil, aby vylákali peniaze od najväčších spoločností krajiny, pričom Pak Kun-hje (65) dôverníčke protizákonne dovolila z ústrania manipulovať vládnymi záležitosťami.

Následne bola vytvorená osobitná vyšetrovacia komisia, ktorej úlohou bolo prešetriť podrobnosti prípadu. Komisia mala mandát na 70 dní s možným predĺžením o ďalších 30 dní.
V súlade s juhokórejskými zákonmi musel impeachment prezidenta – návrh zbaviť ho úradu – s konečnou platnosťou potvrdiť alebo odmietnuť ústavný súd.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.