Soul 8. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)

Juhokórejský parlament sa začal dnes formálne zaoberať podnetom, aby bola prezidentka Pak Kun-hje zbavená funkcie po tom, ako podľa kritikov zneužila svoje postavenie

Po prečítaní príslušného návrhu pred plénom by mal zákonodarný zbor o tzv. impeachmente hlasovať v priebehu nasledujúcich 72 hodín, pravdepodobne tak však urobí už v piatok, ktorý je záverečným dňom prebiehajúcej pravidelnej schôdze.

Na snímke juhokórejská prezidentka Pak Kun-hjeNa snímke juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje

V parlamente má prevahu opozícia, ktorá podľa politických pozorovateľov dokáže získať aj dostatočný počet hlasov z radov vládnucej strany Senuri, aby bol návrh na impeachment úspešný. V prípade schválenia takéhoto kroku bude musieť ústavný súd rozhodnúť do 180 dní o tom, či dá súhlas na formálne odvolanie političky. Až do vynesenia verdiktu bude prezidentku zastupovať premiér.

Samotná Pak v utorok 6. decembra potvrdila, že rozhodnutie parlamentu ohľadne procesu zbavenia funkcie bude akceptovať.

Pak je obviňovaná z toho, že umožnila svojej dôverníčke Čche Son-sil, ktorá nie je členkou vlády, neoprávnene zasahovať do oficiálnych záležitostí krajiny. Čche je navyše podozrivá z toho, že svoju dlhoročnú známosť s prezidentkou využila na získanie darov.

Za odstúpenie hlavy štátu demonštrovali v posledných týždňoch státisíce Juhokórejčanov doma aj v cudzine.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.