Soul 24. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon, Pool)

Asi 70 juhokórejských zákonodarcov zo Strany slobody Južnej Kórey protestovalo proti ceste generála Severnej Kórey Kim Jong-čchola do Pjongčang, ktorý bude stáť na čele delegácie svojej krajiny na nedeľňajšom slávnostnom ukončení Zimných olympijských hier.
Na snímke Kim Jong-čchol

Zákonodarcovia zorganizovali protestnú akciu pred prezidentskou rezidenciou proti návšteve generála obvineného z koordinácie niekoľkých útokov na Južnú Kóreu a predovšetkým z vystrelenie torpéda z ponorky v Severnej Kórei, ktoré potopilo korvetu Cheonan. Následkom udalosti zahynulo 46 ľudí. Pchjongjang naopak neraz vyvracal tieto obvinenia.
Avšak vedúci parlamentnej skupiny juhokórejskej strany Kim Sun Tae vyhlásil, že Kim Jong-čchol je “diabol a vojnový zločinec, ktorý napadol Južnú Kóreu” a “zaslúžia si, aby bol verejne obesený,” uvádza AFP.
“Aj keby sa nebo otvorilo, nemôžeme pripustiť, aby takýto odporný zločinec, ktorého treba rozrezať na kúsky, bol pozvaný na slávnostné ukončenie Olympijských hier,” povedal.
Tlačový hovorca Ministerstva spravodlivosti Južnej Kórey Baek Tae Hyung naopak vyhlásil, že vláda súhlasí s návštevou generála, nehľadiac na vyššie uvedené obvinenia, pretože to považuje za “možnosť zlepšiť vzťahy medzi dvoma krajinami”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.