Soul 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bývalá juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje neopustí v priebehu dnešného dňa prezidentský palác (tzv. Modrý dom) napriek tomu, že jej odvolanie v súvislosti s korupčným škandálom dnes s konečnou platnosťou potvrdil ústavný súd

Juhokórejská exprezidentka Pak Kun-hje

Oznámila to jej kancelária. Hovorca Pak Kun-hje (65) však zároveň uviedol, že domov exprezidentky v južnej časti metropole Soul už na jej návrat pripravujú jej asistenti. Kedy však bývalá juhokórejská líderka prezidentský palác opustí, zatiaľ stanovené nebolo. Hovorca dodal, že exprezidentka dnes v súvislosti s rozhodnutím súdu neplánuje vydať ani žiadne vyhlásenie.

Juhokórejský ústavný súd potvrdil dnes rozhodnutie parlamentu o zosadení prezidentky Pak Kun-hje z funkcie. O definitívnom odvolaní prezidentky rozhodol osemčlenný senát ústavného súdu jednomyseľne.

Juhokórejský parlament odhlasoval vlani 9. decembra dočasné odvolanie prezidentky na základe obvinení, že sa spolčila so svojou dlhoročnou dôverníčkou Čche Son-sil, aby vylákali peniaze od najväčších spoločností krajiny. Pak Kun-hje mala pritom svojej dôverníčke protizákonne dovoliť z ústrania manipulovať vládnymi záležitosťami.

V súlade s juhokórejskými zákonmi musel impeachment prezidenta – návrh zbaviť ho úradu – s konečnou platnosťou potvrdiť alebo odmietnuť ústavný súd.

Na rozhodnutie ústavného súdu dnes nezvyčajne rýchlo reagovali aj štátne médiá v susednej Severnej Kórei, ktorým obvykle odozva na podobné správy trvá aj niekoľko dní. Pak Kun-hje pritom odsúdili a nazvali “bežnou kriminálničkou”.

“Ako “prezidentke” jej ostával ešte jeden rok, teraz ju však zbavili funkcie a budú ju vyšetrovať ako bežnú kriminálničku,” napísala severokórejská agentúra KCNA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.