Johannesburg 29. augusta 2018 (HSP/RT/Foto: AP- Themba Hadebe)
 
Prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa obhajoval plány pozemkovej reformy týkajúce sa vyvlastnenia majetku farmárov aj po reakcii prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý spochybnil takúto politiku

Na snímke Cyril Ramaphosa

“Toto nie je žiadny uchmatnutý pozemok. Ani to nie je útok na súkromné ​​vlastníctvo majetku. Návrhy nebudú narúšať vlastnícke práva, namiesto toho zabezpečia posilnenie práv všetkých Juhoafričanov a nielen tých, ktorí v súčasnosti vlastnia pôdu,” obhajoval Ramaphosa kroky vlády pre Financial Times.
Vládnuca strana Afrického národného kongresu (ANC) navrhla pozmeňujúci a doplňujúci návrh znenia ústavy umožňujúci vláde zabaviť a prerozdeľovať pozemky hlavne farmárov bielej pleti bez akýchkoľvek náhrad vlastníkov. Návrh doposiaľ nebol prijatý, ale vyvoláva rozsiahlu medzinárodnú kritiku a pridávajú sa viaceré správy o údajnom násilí voči farmárom, dokonca aj vraždách.
“Návrh na vyvlastnenie bez náhrady je jedným z prvkov širšieho programu pozemkovej reformy, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby si všetci občania mohli uznať svoje pozemkové práva, či už žijú v spoločných priestoroch, neformálnych osadách alebo na komerčných farmách,” zdôraznil juhoafrický prezident, vychádzajúc zo štatistík, že 90% pozemkov patrí jednotlivcom, spoločnostiam a trustom, zatiaľ čo štát vlastní len zvyšných 10%.
“Z týchto 90% jednotlivci vlastnia 39%, trusty 31%, podniky 25% a komunitné organizácie 4%, spoluvlastníctvo 1%. Pokiaľ ide o farmy a poľnohospodárske podniky, 97% všetkých poľnohospodárskych podnikov vlastní 7% vlastníkov,” vymenúva štatistiku Ramaphosa a dodáva, že “72% fariem a poľnohospodárskych podnikov vlastnia obyvatelia bielej pleti a 15% ‘farební’”.
Ramaphosa reaguje aj na minulotýždňový Trumpov twít, že požiada ministra zahraničných vecí Mikea Pompea “pozorne preskúmať vyvlastňovanie a rozsiahle zabíjanie poľnohospodárov”. Podľa juhoafrickej vlády týmto Trump “úzko vníma” problematiku a “snaží sa  rozdeliť národ”.

Twít prišiel krátko po správach o prvých vyvlastňovaniach súkromného majetku v severnej provincii Limpopo, keď nehnuteľnosť vo vlastníctve firmy Akkerland Boerdery Ventures sa vyhodnotila len na 20 miliónov randov (cca 1,4 milióna dolárov), pričom podľa majiteľov mala hodnotu 200 miliónov randov (cca 14 miliónov dolárov).
Juhoafrický minister zahraničných vecí Lindiwe Sisulu uviedol, že Trumpov twít bol “založený na falošných informáciách” a nezrovnalosti sa rezort bude “snažiť vysvetliť” americkým diplomatom.
 
Príspevok Juhoafrický prezident obhajuje vládnu pozemkovú reformu: Žiadny uchmatnutý pozemok zobrazený najskôr Hlavné správy.