Pietermaritzburg 12. októbra 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Themba Hadebe)
 
Zuluovia, najväčšia etnická skupina v Juhoafrickej republike, vystúpili proti vyvlastneniu pôdy bez kompenzácie a sú pripravení zastať sa farmárov bielej pleti

Ilustračné foto

“Národ Zuluov, v mene ktorého hovorím, neexistuje, ak nemáme jedlo. Preto hovorím, že poľnohospodárom musíme ísť v ústrety, aby sme diskutovali o tom, čo môžeme urobiť, keď hovoríme o poľnohospodárstve a dostupnosti dostatku potravín v krajine,” vyhlásil Goodwill Zwelithini, kráľ Zuluov, vo vysielaní eNews Channel Africa.
Zároveň prejavil odhodlanie spolupracovať s juhoafrickou menšinovou skupinou AfriForum zastupujúcou farmárov väčšinou holandského pôvodu nazývaných Búri. Je si totiž vedomý toho, že “ak vláda Juhoafrickej republiky bude pokračovať vo vyvlastňovaní pozemkov bez náhrady, Búri prestanú farmárčiť a v krajine nebude dostatok jedla”.
Približne 10 až 12 miliónov Zuluov žije hlavne v provincii KwaZulu-Natal. Celkovo tvoria viac ako pätinu obyvateľov krajiny a ich názor je dôležitý v kontexte volieb očakávaných v budúcom roku.
“Ktokoľvek, kto chce byť zvolený a zvolený nami, a poviem to ešte raz, každý, kto chce byť zvolený, musí tu prísť a pokľaknúť a zaviazať sa, že sa nikdy nedotkne našej pôdy,” vyhlásil pohrozene kráľ Zuluov s tým, že si zavolá aj súčasného prezidenta Cyrila Ramaphosu, ktorý sa vyjadruje za vyvlastňovanie pôdy, “aby pred ním sľúbil a podpísal dohodu, že sa krajiny Zuluov nedotkne”.
Hoci králi jednotlivých národov v súčasnej Juhoafrickej republike nemajú oficiálnu moc, stále majú veľkú vážnosť u miliónov ľudí a sú uznaní v ústave za tradičných vodcov.
 
 
Príspevok Juhoafrickí Zuluovia sú v otázke vyvlastňovania pôdy na strane bielych farmárov zobrazený najskôr Hlavné správy.